MEKANİK OTOMASYON (HVAC)

İngilizce “Heating, Ventilation and Air Conditioning” kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan HVAC sistemlerinin Türkçe karşılığı “Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme” sistemlerine tekabül ediyor.

Ayrıştırılmış bu üç fonksiyon, günümüz modern binalarda tek bir sistem içinde sunulmaktadır. HVAC sistemlerinin temel amacı, tüm otomasyon sistemlerinde olduğu gibi, optimum konforu sunarak maksimum enerji tasarrufu sağlamaktır. Bir başka deyişle, HVAC otomasyonunun amacı, kullanıldığı ortamda ideal hava kalitesinde, optimum sıcaklığı, enerji verimliliği en üst şekilde sağlayarak kullanıcısına sunmaktır.

Artan şehirleşmenin karbon salınımına olan etkisi sebebiyle özellikle şehirlerdeki hava kalitesinin düşüşü ne yazık ki hayatın gerçekleri arasındadır. HVAC sistemleri, bu noktada, kaliteli ve temiz bir hava akışı sağlama noktasında da önemli bir yardımcı olarak devreye girer. Havanın temizlenmesi ve filtrasyonu yalnızca karbon emisyonunun yarattığı kirlilikten değil, 2019’da küresel ölçekte yaşadığımız pandeminin de göstediği gibi, insan sağlığını tehdit eden zararlı organizmaların ortam havasından temizlemesi nedeni ile de önemli bir uygulamadır. İç mekanların havalandırmasının optimizasyonu antibakteriyel ortamlar yaratarak insan sağlığı üzerinde çok büyük iyileştirme sağlamaktadır. Başta, fabrikalar, hastaneler, alışveriş merkezleri, okullar, kültür sanat merkezleri gibi gibi insan ve enerjinin yoğun olduğu yerlerde kullanılan HVAC sistemleri hem bireylerin konforuna ve sağlığına büyük katkı sağlar hem de enerji verimliliği sağlayarak işletmelerin iklimlendirme giderlerini düşürür.

HVAC sistemlerinin doğaya, bireylere ve firmalara sağladığı avantajları paydaşlarıyla buluşturan Optimus Doruk, HVAC sistemleri alanında projelere uygun paket çözümler sunmaktadır. Etkili proje yönetimi, disiplinli yaklaşımı ve tecrübesiyle birçok projenin tercihi olan Optimus Doruk, A’dan Z’ye sistem çözümlerini doğru fiyat politikasıyla gerçekleştirmektedir. Alanında uzman markaların uzun yıllık tecrübeleri ile çözüm ortağı olarak Optimus Doruk’un bilgi birikimi buluşarak yüksek profilli projeler ortaya çıkarmaktadır.